Röbäcks minneslund, Umeå

En plats att hedra och minnas

Under 2023 utökades Röbäcks kyrkogård med en minneslund, och under 2024 färdigställdes belysningen på området. Nu är gläntan i skogen redo att välkomna sina besökare och ge dem en plats att hedra och minnas de döda.

Pollaren Tall och belysningsstolpar från Moramast på Röbäcks minneslund. Foto: Caroline Långström.

I Röbäck, en tätort i Umeå kommun, ligger Umeås nyaste kyrkogård inbäddad bland tall- och granskog. Det är Röbäcks kyrkogård som anlades på 1970-talet. År 2023 utökades denna med en minneslund som består av en öppen glänta med gräs och träd omgivna av en grusad gång. Där finns också bänkar och platser för ljus och blommor.

Det var Umeå pastorat själva som skapade minneslunden och det fanns ett koncept för hur man skulle belysa platsen, men det hade inte blivit något av det och under 2024 ville de ta nya tag. De kontaktade då Tyréns, som hade gjort askgravlunden, och frågade om de hade någon som kunde ljus.

Projektet hamnade hos Caroline Långström, senior ljusdesigner på Tyréns.

Illustrerad glödlampa. Illustration av Lisa Kriga.

Om projektet

Färdigt: Vintern 2024

Beställare: Umeå Pastorat

El-projektering: Kim Ekman, Tyréns

El-installation: El-gruppen Umeå

Leverantörer belysning: Moramast (stolpar), Ateljé Lyktan (pollare), iGuzzini (spotlights)

Att skapa rum i skogen

Pollaren Tall på Röbäcks minneslund. Foto: Caroline Långström.

Umeå pastorat ville skapa en trygg plats och en slags sakral känsla. Ett rum i skogen där besökare kan hedra och minnas de som gått bort.

För att uppnå detta ville Caroline skapa ett tydligt och tillgängligt stråk runt platsen men med så lite ljus som möjligt. Hon ville även sprida ljus längre in på träden, utan att rikta det uppåt.

En del i lösningen blev att använda pollaren Tall för att definiera grusgången runt minneslunden. Pollaren fanns redan på andra platser runt kyrkogården så detta skapade även en igenkänning i området.

Utöver det användes 4 meter höga belysningsstolpar med nedåtriktade spotlights för att belysa träd runt gläntan. Detta minskade kontrasterna mot omgivningen och skapade en rumslighet.

För att hitta rätt placering, ljudflöde och färgtemperatur genomfördes en provbelysning på plats.

– Det är inte alltid man har möjlighet att testa på plats, men det är väldigt nyttigt och i det här fallet fick vi justera en del för att hitta rätt.

Pollaren Tall och belysningsstolpar från Moramast på Röbäcks minneslund. Foto: Caroline Långström.

Mitt i skogen ligger minneslunden med gången runt gläntan. Foto: Caroline Långström.

Mörkt om natten – för besparing och naturlivet

Efter att projekteringen var klar blev det en direktupphandling och en entreprenör togs in för att göra jobbet. Tyréns kom dock tillbaka för att rikta in belysningen så att slutresultat blev som tänkt.

Belysningen styrs via Plejd och släcks nattetid. Både för att spara energi, men också för att värna djur och naturliv.

– Kyrkan ligger lite utanför byn så du måste aktivt åka dit, det är ingen som passerar i förbifarten, så det är inga besökare på natten, säger Caroline.

I Umeå är det dock mörkt en stor del av dygnet under årets mörkare månader, så belysningen gör stor nytta för minneslundens besökare. Och Caroline är lite extra glad över att ha fått jobba med detta lilla men ändå stora projekt.

– Det här är ett projekt som ligger mig extra varmt om hjärtat, då det är min hemby.

Caroline Långström, Ljusdesigner LD på Thyréns

Caroline, har du några tips till andra som jobbar med utomhusbelysning?

– Använd inte mer ljus än vad som behövs. Det går ganska ofta att använda mindre ljus än man tror, och det bäst sättet att ta reda på hur mycket som behövs är att provbelysa. Att göra en ljusberäkning kan ge ett hum, men kan aldrig helt ersätta provbelysningen. Om det är ytor som inte måste vara ljusa för att vara funktionella kan det vara bra med lite mörker också. Testa! Det kan bli mer effektfullt.

Kort fakta

Definierad promenadväg

Pollaren Tall lyser upp grusvägen runt minneslunden.

Rumskänsla i skogen

Stolpar med nedåtriktade spotlights från iGuzzini skapar rumskänsla.

Se fler projekt

Ljusmålad bild på personal i verkstaden. Foto: Kola Productions.

Håll dig uppdaterad

Nyhetsbrev

Med våra utskick får du inspiration och information direkt i din inbox.