Nya Slussen, Stockholm

Uppdaterad 80-åring

Ännu ett stort och betydelsefullt projekt i Moramasts historia är ett pågående sådant, åtminstone när denna artikel skrivs. Förnyandet av Slussen har pågått i många år, och Moramast är med på resan.

Under 2008 påbörjades arbetet med att förnya Slussen i Stockholm. Fyra år senare fick Light Bureau ansvaret för den övergripande belysningsgestaltningen för de exteriöra och offentliga ytorna, samt för att lösa det tekniska.

Moramast kom in i projektet 2017, då för att leverera stolparna som står på den så kallade Guldbron. Det började med planer på att endast använda infälld belysning, men ganska snart insåg de att det inte var realistiskt. I stället blev det kundanpassade stolpar från Moramast, kombinerade med kraftiga armaturer från Fagerhult.

Att förnya Slussen är självklart ett stort projekt som fortfarande pågick när denna bok åkte till tryckeriet i början av 2023. Då hade även några parkstolpar hunnit monteras längs gång- och cykelvägar vid Guldbron, och fler stolpar är på gång.

Detta projekt var en chans att jobba precis som vi vill, det vill säga i ett tätt samarbete med kunden för att leverera högkvalitativa produkter som möter (och gärna överträffar) kundens behov.

Jubileumslogotyp för Moramast, kransen runt logotypen är illustrerad av Lisa Kriga

Moramast 50 år

Denna artikel är en del i Moramasts 50-årsfirande! För att följa med i firandet kan du besöka vår samlingssida.

Kort fakta

Mer om Guldbron!

Vi har tidigare skrivit om Guldbron som var det första delprojektet att bli klart.

MM PowderCoat

Alla stolpar i projektet pulverlackeras med MM PowderCoat.

Se fler projekt

Ljusmålad bild på personal i verkstaden. Foto: Kola Productions.

Håll dig uppdaterad

Nyhetsbrev

Med våra utskick får du inspiration och information direkt i din inbox.